
Аутор: Natalija
ЗНАЧАЈНО ОТКРИЋЕ НА КОЗНИКУ
Кожни ђонови стари 400 година.
Ђонови кожних ципела чекали су на дну бунара више од 400 године не би ли поново угледали светлост дана.
Према писању Новости, истраживачи Историјског института у Београду су поред тога пронашли и целе керамичке посуде, металну кофу и неколико дрвених предмета који чекају конзервацију.
Руководилац археолошких истраживања Козника је др Дејан Булић, који каже да су пронађени источни бедеми са пратећим утврђењима и одбрамбеним објектима и још једном куполом која је повезивала источни и јужни бедем.
Радовима су претходила истраживања пет бунара у оквиру цитаделе.У петом , недирнутом, истраживачи су наишли на занимљив куриозитет- проналазак кожних делова бар два пара ципела.
''То је редак и необичан налаз, јер у нормалним околностима, временом пропада.У овом бунару био је нанос муља, није било кисеоника, па су се у таквим околностима органски материјали, попут ових кожних ципела, сачували,'' каже др Булић.
Козник је један од пет најочуванијих средњевековних градова у Србији, с јаким бедемом и осам кула.У доњем делу одвијали су се трговина и занатство, док су у горњем делу града биле куле за становање, двор са донжон кулом.
Конзервација на Кознику рађена је осамдесетих година прошлог века, а др Булић истиче да је због видљивих обрушавања зидина неопходна нова, јер у супротном може доћи до озбиљнијих рушења, при чему би посебан проблем могло да представља отварање каменолома.